SENSORY BOX

Pudełko sensoryczne w wersji zimowej - wypełnione płatkami z pianki i wypełniaczem do paczek :)  Doskonale się sprawdza zarówno w terapii artykulacji, opóźnionego rozwoju mowy, ASD, afazji motorycznej, jak i nauce czytania sylabowego, ćwiczeniach oddechowych. Wszystko zależeć będzie od tego, co zakopiemy w środku!


PIERWSZE SŁOWA

Pod wypełniaczem ukrywamy zabawki, których nazwy chcemy wprowadzić czy utrwalić: MIŚ, PIŁKA, JAJO i mała nagroda, która często staje się również jednym z pierwszych słów - BAŃKI :) Dziecko wyszukuje, stara się nazwać, a my próbujemy rozwinąć ćwiczenie o dodanie czynności:
MIŚ - IDZIE "TUP, TUP, TUP", SKACZE "HOP, HOP, HOP", ŚPI
JAJO - JEMY "AM, AM"
PIŁKA - TOCZY SIĘ "KULULU"

DOPASOWANIE: FIGURKA + OBRAZEK

 Nie jest to tak oczywiste, że dziecko, które rozpoznaje figurkę zwierzęcia, potrafi również rozpoznać to samo zwierzątko na obrazku. Jeżeli chcemy stymulować taką umiejętność, w pudełku ukrywamy figurkę i płytkę dla różnych zwierzątek, a dziecko po wyszukaniu, dopasowuje odpowiednie do siebie. Rozszerzamy o naśladowanie odgłosów, nazywanie samych zwierząt, czynności, które wykonują itp.

SYMULTANICZNO-SEKWENCYJNA NAUKA CZYTANIA

W wersji dla najmłodszych - w wypełniaczu ukryłam drewniane płytki zwierząt z zapisem ich odłgosów na odwrocie. Te, które załączyłam na zdjęciu, pochodzą z układanki typu "Dopasuj kształt". Jeżeli więc chcemy uzupełnić zadanie - po odszukaniu płytki, odczytaniu odgłosu (opcjonalnie nazwaniu) zwierzęcia, dziecko układa wyszukany skarb w odpowiednim miejscu na drewnianej tabliczce.

Dla nieco starszych - zakopane kartoniki z sylabami. Przygotowałam paradygmaty z "B" w wersji biało-czarnej i odwróconej. Oprócz odszukania kartoniku w wypełniaczu pudełka, należy odczytać sylabę, odłożyć na stolik, a wśród kolejno odczytywanych, wskazywać identyczne.

DODATKOWO

Mając takie wypełnienie, możemy również ćwiczyć:

  • kategoryzację - tworzenie grup elementów wg kształtu, koloru,
  • sekwencje wzrokowe - z wypełnienia można układać rytmy, sekwencje,
  • ćwiczenia oddechowe - ze słomką lub bez słomki, na koniec stoliczka, do "bazy" (którą może być kubeczek, koszyczek lub inny obiekt).

MACIE SWOJE PUDEŁKA SENSORYCZNE?

Komentarze